چگونگی تحصیل رایگان در کانادا

چگونگی تحصیل رایگان در کانادا

کانادا با تعداد بسیار زیادی از انواع مؤسسات آموزش عالی به یکی از مقاصد مهم تحصیلی برای دانشجویان و محصلین بین المللی تبدیل شده است. همین امر سبب شده است که این سؤال برای اکثر متقاضیان مطرح شود که آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا برای دانشجویان خارجی وجود دارد؟

در ادامه این مطلب به بررسی شرایط تحصیل به صورت رایگان در کالج و دانشگاه های کشور کانادا خواهیم پرداخت. دریافت اطلاعات مناسب در مورد بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان خارجی در کانادا بسیار مهم است و راهی است که با کمک آن دانشجو می تواند در بخشی از هزینه های تحصیل خود در کانادا و یا تمامی آن صرفه جویی کند.

انواع بورسیه تحصیلی در کانادا

دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی بسیار حائز اهمیت است چراکه تحصیل در کانادا حتی برای افراد مقیم کانادا نیز رایگان نیست و تفاوت های بسیاری در مورد شهریه های دانشجویان خارجی و کانادایی وجود دارد.

اما یک خبر خوشحال کننده این است که با روش هایی می توان شانس این را داشت که به صورت رایگان و بدون صرف هزینه های بسیار در دانشگاه های کانادا به صورت رایگان تحصیل کرد. از جمله این روش ها عبارتند از:

 • بورسیه دولتی

بورسیه های دولتی از طریق دولت برای تشویق دانشجویان برای تحصیل رایگان در برخی رشته ها و مقاطع اعطا می شود.

 • بورسیه غیر دولتی

در برخی مؤسسات تحقیقاتی برای تشویق در مشارکت و توسعه های تحقیقاتی یک رشته خاص به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا توسط بعضی از سازمان ها و نهادها اعطا می شود.

 • بورسیه سازمانی

این نوع از بورسیه توسط خود دانشگاه و کالج به دانشجویان در حال تحصیل و تازه واردان اعطا می شود.

اخذ بورسیه های تحصیلی اغلب برای دوره های کارشناسی دشوار است و آن هم به دلیل تقاضای بالا و میزان رقابتی بودن آن است. اخذ بورسیه برای دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بسیار آسان تر است. در هر صورت اعطای بورسیه های تحصیلی در کانادا بر اساس سیستم شایسته گزینی است و توانایی و مهارت های دانشجو کمک بسیاری به بالا بردن شانس دریافت آن می کند. همچنین میزان پوشش هزینه های تحصیلی در مقاطع و مراکز مختلف نیز می تواند با یکدیگر متفاوت باشد و در برخی موارد تنها کمک هزینه تحصیلی و در بورسیه های فول فاند تمامی هزینه های تحصیل و زندگی و اقامت دانشجو تأمین می شود.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

برای آنکه واجد شرایط اخذ بورسیه و تحصیل رایگان در کانادا شوید لازم است بدانید که عوامل زیادی در آن دخیل است. ریز نمرات و رشته مد نظر، مدارک و مهارت های زبان انگلیسی و یا فرانسوی، فعالیت ها، تجربیات و دوره های کارآموزی، مقالات علمی و برخی موارد دیگر از مهمترین شرایطی هستند دانشجویان بین المللی برای دریافت هرگونه ویزای تحصیلی به آن نیازمندند. بااین حال همانگونه که اشاره شد هر دانشگاهی معیارهای خاص خود را دارد.

اما برخی از الزامات کلی که دانشجویان بین المللی باید در نظر داشته باشند عبارتند از:

 • سابقه تحصیلی

یکی از تأثیر گذار ترین شرایط، معدل و ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی دانشجو است. معدل و ریز نمرات برخی دروس خاص مرتبط با رشته تحصیلی مد نظر تأثیر بسزایی در افزایش شانس تحصیل رایگان در کانادا دارد. اغلب معدل بالای 17 به عنوان معیار در نظر گرفته می شود، اما هر دانشگاه و مؤسسه ای شرایط خاص خود را دارد. بنابراین باید شرایط هر مرکزی را به صورت مجزا بررسی کرد. ولی به صورت یک قاعده کلی برتری تحصیلی بسیار مهم است و دانشجویان شایسته تر از نظر برتری تحصیلی، مقدم هستند.

 • مهارت و مدارک زبان

داشتن مدارک زبان مانند آیلتس و تافل برای دانشجویان بین المللی و کسب حداقل نمره 6 و مقدار توصیه شده 8 به بالا برای مدرک آیلتس و سایر مدارک معادل بسیار مهم است. چنانچه بدون داشتن مدارک زبان برای بورسیه بخواهید اقدام کنید برخی دانشگاه ها آزمون های جایگزین برای ارزیابی مهارت های زبانی دانشجو مانند PTE و DET را برگزار می کنند که کسب نمرات برتر در آن برای دریافت بورسیه کفایت می کند.

 • فعالیت های تحقیقاتی و کاری

داشتن مقالات و تحقیقات علمی و  پژوهشی در یک ژورنال آکادمیک برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بسیار مهم است و شانس دریافت بورسیه را بالاتر می برد. برای برخی رشته های مهندسی و تکنولوژی نیز داشتن مدارک و سابقه فعالیت های عملی و کاری نیز مهم است. البته در برخی از دانشگاه ها و رشته های  MBA داشتن سوابق کاری مرتبط الزامی است و یک امتیاز محسوب نمی شود. فعالیت های فوق برنامه و داوطلبانه مانند فعالیت های اجتماعی نیز می تواند کمک کننده باشد.

چگونگی تحصیل رایگان در کانادا

برای آنکه موفق به اخذ بورسیه های تحصیلی برای تحصیل رایگان در کانادا شوید نیاز است که بدانید چگونه و چه مراحلی را طی کنید. در زیر یک شمای کلی از  مراحلی که باید طی کنید ارائه شده اند:

 1. یافتن مؤسسات برای تحصیل رایگان

اولین قدم این است که باید دانشگاه و کالج هایی را پیدا کنید که بورسیه تحصیلی می دهند زیرا تمام مراکز آموزش عالی کانادا به دانشجویان خارجی بورسیه نمی دهند. تنها برای بورسیه هایی اقدام کنید که با نیاز مالی شما مطابقت دارد.

برای اینکار باید وب سایت رسمی دانشگاه و کالج مورد نظر را یافته و اطلاعات لازم برای در دسترس بودن بورسیه، نوع آن، میزان پوشش هزینه ها و مدارک و شرایط، رویه ها، مهلت وزمان ثبت درخواست را چک  کنید و مدارک را به دقت آماده و ارائه کنید.

 1. ارائه مدارک مورد نیاز بورسیه

گاهی برخی دانشگاه ها و کالج های کانادا مدارک خاصی را طلب می کنندکه باید برای آن آمادگی داشته باشید. اما به صورت کلی مدارکی که عموماً از شما درخواست می شود عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست بورسیه تحصیلی کانادا به صورت کامل
 • کپی اسکن شده از پاسپورت معتبر
 • مدارک تحصیلی پیشین و ریز نمرات تحصیلی
 • مدارک زبانی که در بخش فوق ذکر شد
 • مقالات پژوهشی و تحقیقاتی در یک زمینه خاص
 • توصیه نامه از رؤسا و یا اساتید دانشگاه
 • انگیزه نامه
 • مدارک هویتی به صورت ترجمه شده

این دو  مرحله اصلی است که برای دریافت فاند باید طی کنید. گاهی برخی مراکز این امکان را به متقاضیان می دهند که برای تعدادی از بورسیه های به صورت همزمان درخواست بدهند. ازین فرصت استفاده کنید و شانس خود را برای دریاقت آن بالا ببرید.

یک نکته را در دریافت آن فراموش نکنید. تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای دیگر ارزان تر است. حتی اگر موفق به دریافت فول فاند نشدید بورسیه هایی که کمک هزینه تحصیلی را برای شما فراهم می کنند و برخی هزینه های شهریه را کاهش می دهند را از دست ندهید. مدارک مورد نیاز دانشگاه ها را به صورت کامل و ترجمه شده ارائه دهید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *