مطلبی مفید درباره تحصیل در کانادا

کانادا یکی از محبوب‌ترین و مقرون‌ به ‌صرفه ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین ‌المللی است و در طی دو دهه اخیر تحصیل در کانادا به عنوان یکی از ده مقصد تحصیلی و آموزشی رؤیایی در بین کشورهای جهان بدل شده ‌است.

مدارس، کالج و دانشگاه‌ های این کشور دارای استاندارد های عالی آموزشی هستند و همواره این کشور به یادگیری و مسائل آموزشی اهمیت بسیاری داده ‌است. از بین صد ها دانشگاه این کشور، ده دانشگاه آن‌ جزو یکصد دانشگاه برتر در جهان رتبه ‌بندی شده اند.

مدارک اخذ شده از این کشور همچون دانشگاه‌ های ایالات ‌متحده از اعتبار بالایی برخوردار است و برای دانشجویانی که به‌ دنبال تحصیل در یک کشور خارجی و بسیار مقرون ‌به ‌صرفه ‌تر از کشورهای اروپایی هستند کانادا یک گزینه عالی است.

مراحل تحصیل در کانادا

برای علاقه ‌مندان به تحصیل در دانشگاه ‌ها، کالج، دانشکده های فنی بین ‌المللی کانادا و یا مؤسسات هنری، کاربردی و علمی این کشور طیف گسترده‌ ای از رشته ‌های تحصیلی در اختیار است. روند درخواست و مراحلی که باید برای تحصیل در این کشور طی کنید به شرح زیر است:

  • انتخاب مرکز آموزشی

در کشور کانادا هر استان و هر منطقه سیستم آموزشی مربوط به خود را دارد و ممکن است عملکرد و ساختار این سیستم‌ ها در مکان‌ های مختلف تحصیلی متفاوت باشد. بیش ‌از صد دانشگاه دولتی و خصوصی و تعدادی کالج و مدارس حرفه‌ ای وجود دارند که بیش‌ از پانزده هزار برنامه تحصیل در تمامی مقاطع و سطوح تحصیلی را در کانادا ارائه می‌ دهند.

با تحقیق در مورد مراکز آموزشی منتخب و شرایطی که برای دوره‌ های تحصیلی و دانشجویان بین ‌الملل دارد یک مرکز را انتخاب کنید. پس ‌از این‌ که لیستی از دانشگاه‌ های منتخب خود آماده کردید، بررسی کنید که مؤسسه تعیین‌ شده جزو مؤسسات قابل ‌اعتماد دولت کانادا برای دانشجویان بین ‌المللی هست یا خیر!

  • بررسی شرایط مرکز آموزشی

شرایط تحصیلی برای هر مرکز آموزش عالی متفاوت است. شرایط هر مرکز در وب ‌سایت آن ذکر شده‌ است. شرایط آن در زمینه تأمین هزینه ‌های مالی، زبان تدریس در مرکز، ریز نمرات و سوابق تحصیلی و گپ تحصیلی است. نحوه تأمین هزینه‌ های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی فاکتوری مهم است. همان‌ طور که نمرات بالا و سوابق تحصیلی برای بسیاری از دانشگاه‌ های برتر این کشور اهمیت دارد.

گپ تحصیلی یعنی فاصله زمانی از آخرین مدرک تحصیلی است که برای دانشجویان بالای بیست و پنج سال مهم است.

  • مدارک و مهارت زبان

در کشور کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسه تدریس انجام می شود. محصلین در این کشور می ‌توانند به هر کدام که تسلط دارند برای ارائه مهارت ‌های زبانی خود، مدارک زبان انگلیسی یا فرانسوی مورد قبول دانشگاه و مرکز آموزش مد نظرشان را ارائه کنند. این مدارک شامل:

آکادمیک  IELTS، آکادمیک PTE، پیشرفته C1، تافل iBT و ارزیابی زبان انگلیسی آکادمیک کانادا CAEL، آزمون انگلیسی کانادا برای کارآموزان و دانش ‌پژوهان Cantest و برای زبان فرانسوی آزمون DALF ,DELF ,TEF ,TCF ,Test can برای دانشگاه ‌ها مورد قبول است. البته تنها یک استان کبک در کانادا فرانسوی ‌زبان هستند.

اغلب برای دانش ‌آموزان در مدارس بین ‌المللی این کشور یک دوره زبان انگلیسی برای ارتقا مهارت ‌ها ارائه می ‌شود.

  • ارائه مدرک برای پذیرش

هر دانشگاه شرایط پذیرش خود را دارد اما رایج ‌ترین مدارک برای اخذ پذیرش تحصیلی عبارت ‌اند از:

گواهی فارغ ‌التحصیلی یا دیپلم، فرم درخواست، رزومه، تعهد نامه، مدارک تأمین و حمایت مالی در طول دوره تحصیلی، نامه کارفرما برای دوره‌ های کارشناسی و ارشد و دکترا

تمامی مدارک باید به ‌صورت ترجمه‌ شده و نسخه اصلی باشند.

چنانچه موفق به دریافت اپلای در یکی از مراکز شدید می‌ توانید در اسرع وقت برای اخذ ویزای تحصیلی در کانادا اقدام کنید.

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

در حالی ‌که کانادا به تحصیل مقرون به صرفه ‌تر از کشورهای اروپایی و آمریکا شهرت دارد، اما باید بدانید که هزینه و شهریه تحصیلی با توجه به مراکز آموزشی، محل تحصیل، مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود.

علاوه‌ بر هزینه‌ های شهریه هزینه‌ های جانبی دیگر برای امرار معاش و مسکن، بیمه نیز در نظر بگیرید. البته با در نظر گرفتن برخی تمهیدات می‌ توان هزینه‌ های زندگی را مدیریت کرد. می ‌توانید خوابگاه ‌های دانشگاه را رزرو کنید تا در هزینه‌ اقامت صرفه‌ جویی کرده باشید.

از بورسیه و کمک ‌هزینه‌ های تحصیلی استفاده کنید. می ‌توانید بدون نیاز به مجوز کار در محوطه دانشگاه و یا بیست ساعت در هفته در بیرون از دانشگاه مشغول به کار پاره ‌وقت شوید و بخشی از هزینه‌ های تحصیل خود را تأمین کنید.

هزینه مسکن دانشجویی در کانادا

دانشجویان می ‌توانند در خوابگاه ‌های دانشگاه‌ ها اقامت داشته باشند و یا آپارتمان اجاره کنند. هزینه اقامت در محوطه دانشگاه بسیار مقرون ‌به‌ صرفه ‌تر از اجاره مسکن در شهرهای بزرگ کانادا مانند تورنتو، ونکوور و بسیاری از شهرهای دیگر است.

هزینه اجاره مسکن در شهر تورنتو بین هزار تا سه هزار دلار کانادایی است. برخی از شهرهای دیگر مانند مونترال که از مقاصد محبوب دانشجویان بین‌ المللی برای تحصیل در کانادا است هزینه های مسکن مقرون به صرفه‌ تری دارد و در شهرهای کوچک هزینه‌ های زندگی ده تا سی درصد کمتر خواهد بود.

مقاطع تحصیلی در کانادا

مؤسسات آموزشی در کانادا در دسته کالج و دانشگاه و سایر مؤسسات با برنامه‌ های ارائه دیپلم و سرتیفیکیت ( گواهینامه) فعالیت دارند که مقاطع تحصیلی و مدارک آن‌ ها و طول دوره آن‌ ها عبارت ‌اند از:

  • کالج و مؤسسات آموزشی در کانادا

مؤسساتی در کانادا فعالیت دارند که برنامه‌ های دیپلم و سرتیفیکیت را ارائه می ‌دهند که عموماً یک تا دو سال به طول می ‌انجامد. این دوره‌ ها در زمینه ‌های تخصصی و کاربردی هستند. کالج ‌های کانادا مدارک کاردانی و یا مدارک کاربردی را در طول دوره یک تا دوساله و چهارساله اعطا می ‌کنند.

کالج محلی مؤسسات آموزشی هستند که پس ‌از دوره متوسطه تحت نظارت دولت مدارک آکادمیک یک تا دوساله دیپلم، مدرک کاردانی دوساله و حتی مدرک کارشناسی تخصصی سه یا چهار ساله را ارائه می ‌کنند.

هزاران  دانشجوی بین ‌المللی برای تحصیل در دوره‌ های کالج محلی به کانادا می ‌آیند. سیستم آموزشی کالج ‌ها اغلب مهارت محور است و برنامه‌ های تحصیلی بیشتر کاربردی و بر پایه مهارت‌ های صنعتی، فناوری و تجارت را ارائه می‌ کند.

یک فارغ ‌التحصیل کالج مهارت عملی را کسب می ‌کند و اغلب  دوره‌ ها در کالج برای بهبود مهارت و قابلیت استخدام افراد و شغل محور تمرکز دارد.

  • مقطع کاردانی در کانادا

مدرک کاردانی در کانادا تنها در استان بریتیش کلمبیا به‌ صورت دوساله ارائه می‌ شود و به دانشجویان اجازه می‌ دهد که در سال سوم تحصیل در مقطع کارشناسی وارد دانشگاه شوند.

  • مقطع کارشناسی

دوره لیسانس در دانشگاه‌ های کانادا سه تا پنج سال است. تکمیل موفقیت ‌آمیز دوره دبیرستان و کسب نمرات بالا از شروط پذیرش در مقطع کارشناسی است. برنامه کارشناسی به‌ صورت تمام ‌وقت است.

  • مقطع لیسانس و دکترا در کانادا

پس ‌از پایان دوره لیسانس دانشجو می ‌تواند دوره کارشناسی‌ ارشد را با در طی دو سال به پایان برساند. دوره دکترا حداقل سه سال و حداکثر چهار تا پنج سال است و تحقیق محور است و در آخر نیاز به ارائه پایان ‌نامه دارد. در برخی رشته ‌ها مانند پزشکی، وکالت، آموزش و مددکار اجتماعی برای دریافت مجوز فعالیت نیاز به گذراندن دوره کارآموزی نیز دارد.

بورسیه تحصیلی کانادا

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مؤسسات مختلف متفاوت است. بااین ‌حال رایج‌ ترین آن ها داشتن نمرات علمی بالاست. البته همانگونه که اشاره شد دریافت آن کاملاً بستگی به رشته و مقطع تحصیلی دارد.

در برخی از مؤسسات تنها دادن درخواست آن کفایت می‌ کند اما در برخی دیگر ممکن است مجبور باشید مقالات و پژوهش‌ هایی که در گذشته منتشر کرده ‌اید را ارائه کنید.

برای راهنمایی بهتر در این زمینه حتماً شرایط آن را در وب سایت مؤسسات موردنظر خود جویا شوید. مقدار کمک ‌هزینه تحصیلی که با بورسیه به دست می ‌آورید در هر مؤسسه می ‌تواند متفاوت باشد. به‌ علاوه گرفتن بورس تحصیلی به‌ خصوص برای داوطلبین بین ‌المللی بسیار رقابتی است. بنابراین بسیار مهم است که حداقل هشت الی دوازده ماه پیش ‌از شروع دوره برای آن درخواست بدهید.

یک نکته در اخذ بورسیه در دانشگاه ‌های کانادا این است که ارائه مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس و تافل می ‌تواند بسیار کمک ‌کننده باشد و به یک معیار برای واجد شرایط بودن تبدیل شود و دوم اگر موفق به اخذ بورسیه در یک مقطع شدید نمی ‌توانید برای مقاطع بعدی درخواست بدهید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *