اکسپرس انتری - تجربه کار کانادایی CEC

اکسپرس اینتری کشور کانادا

سیستم ورود سریع یا اکسپرس اینتری کشور کانادا 2023 کانادا از سال 2015 شروع به کار کرد.این سیستم در اصل شرایط رقابت بر اساس امتیازهای متقاضیان مهاجرت را فراهم میکند.به طوریکه با ایجاد یک استخر از متقاضیان دارای شرایط اولیه، با قرعه کشی های متوالی ، کاندیداهایی که امتیاز بالاتری را داشته باشند.امکان دریافت دعوت نامه برای اپلای جهت اقامت دائم کانادا را میسر میسازد.

روش اکسپرس انتری کشور کانادا چیست؟

یک سیستم مبتنی بر امتیاز است که برای مدیریت جریان مهاجران واجد شرایط برای اقامت دائم  طراحی شده است. سیستم در سال 2015 راه اندازی شد و از آن زمان به عنوان اصلی ترین مسیر برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های مهارتی تبدیل شده است.

سیستم اینتری دارای سه زیربرنامه به نام های کارگر ماهر فدرال، کارگر ماهر فنی حرفه ای و سابقه کار میباشد.

حداقل شرایط لازم برای ورود به استخر کاندیداها داشتن 67 امتیاز از 100 امتیاز فدرال میباشدکه با پارامترهای سن، تحصیلات، زبان خارجه، سابقه کار و تطبیق پذیری با کانادا را تعیین میشود.

برنامه‌ها

یک سیستم مبتنی بر امتیاز است که برای مدیریت جریان مهاجران واجد شرایط برای اقامت دائم کانادا طراحی شده است. در سال 2015 راه اندازی شد و از آن زمان به عنوان اصلی ترین مسیر برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های مهارتی تبدیل شده است.

سه برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری عبارتند از:

 • مهاجرت نیروی کار ماهر (FSWP): این برنامه برای مهاجرانی طراحی شده است که مدرک تحصیلی معتبر و سابقه کار مرتبط با یک مشاغل مورد نیاز کانادا دارند.
 • برنامه مهاجرت تجربه کانادایی (CEC): این اکسپرس برای مهاجرانی طراحی شده است که تجربه کار دارند و مدرک تحصیلی معتبر یا سابقه کار مرتبط با یک مشاغل مورد نیاز ندارند.
 • برنامه مهاجرت استانی (PNP): این برنامه اکسپرس برای مهاجرانی طراحی شده است که توسط یک استان یا قلمرو کانادا برای مهاجرت به آن استان را یا قلمرو انتخاب شده اند.

شرایط

با توجه به افزایش رقابت در بین متقاضیان مهاجرتی به کانادا در چند سال گذشته شرایط برنامه اکسپرس انتری کشور کانادا به صورت روزافزون سخت تر گردیده است.در حال حاضر متقاضیان Express Entry با سن حداکثر 29 سال تمام که دارای مدرک دانشگاهی معادل فوق لیسانس کانادایی باشند

اکسپرس انتری کانادا

بر اساس اعلام رسمی اداره مهاجرت و شهروندی کانادا در خصوص افزایش مهاجرپذیری در سال 2022 میزان اعطای اقامت دائم به متقاضیان اقامت دائم از برنامه ریزی اولیه فراتر رفته و تا ابتدای سال 2023 حدود 24 درصد کل جمعیت کانادا را مهاجرین تشکیل میدهند. با این مقدمه چشم انداز آن در سال 2023 نیز بسیار امیدوارکننده خواهد بود.

با دعوت از 5500 متقاضی استخر برنامه اکسپرس انتری کشور کانادا 2023 تمامی شواهد حاکی از آن است که امتیاز احتمالاً رو به کاهش در سال 2023 خواهد گذاشت.

امتیازبندی مهاجرت به کانادا در اکسپرس انتری

هر متقاضی مهاجرت از طریق برنامه اکسپرس اینتری کانادا ابتدا میبایست

حداقل 67 امتیاز لازم را بر اساس پارامترهای جدول زیر اخذ کند تا بتواند در استخر متقاضیان جایی داشته باشد:

معیار اکسپرس انتری سقف امتیاز
تحصیلات 25
زبان 28
سابقه کار 15
سن 12
پیشنهاد کار 10
سازگاری با کانادا 10

باید توجه داشت به پارامتر زبان در امتیازبندی مهاجرت به کانادا به روش اکسپرس اینتری این نوع سیستم نهایت 24 امتیاز برای زبان اول و حداکثر 4 امتیاز برای زبان دوم تعلق میگیرد.

به محض اخذ شرایط  یعنی داشتن 67 امتیاز از 100، متقاضی وارد استخر کاندیداها اکسپرس انتری شده و از این جا به بعد تا یک سال پس از ساخت پروفایل امتیاز CRS استکه معیار تعیین  کننده جایگاه او در استخر اکسپرس  متقاضیان و دریافت دعوتنامه برای اقامت دائم خواهد بود.

راهنمای ثبت نام

وب سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا همواره به روز ترین راهنماها را برای تمامی برنامه های مهاجرتی از جمله راهنمای ثبت نام اکسپرس اینتری آپلود میکند.تا متقاضیانی که تمایل به سپردن پرونده خود به وکلای مهاجرتی دارای گواهینامه معتبریا اصطلاحاً به یک RCIC ندارند.هم بتوانند با استفاده از این راهنماها پروفایل خود را ساخته و مراحل آپلود مدارک لازم را انجام دهند.

سایت ثبت نام

وب سایت رسمی اداره مهاجرت و شهروندی کانادا به آدرس Canada.ca تنها مرجع رسمی به عنوان سایت ثبت نام اکسپرس انتری کانادا به حساب می آید. جهت ساختن پروفایل برای هر متقاضی داشتن اکانت GCKEY الزامی است که بر اساس این حساب کاربری تمامی برنامه های مهاجرتی اقامت موقت یا دائم اکسپرس انتری که برای آنها اقدام شده است تحت پروفایل متقاضی ذخیره میشود.

مهاجرت به کانادا از این طریق اکسپرس انتری

در اکسپرس انتری امکان تشکیل پرونده به صورت آنلاین تحت زیربرنامه های نیروی کار ماهر فدرال، نیروی کار ماهر فنی و حرفه ای و سابقه کار کانادایی را برای تمامی متقاضیانی که شرایط اولیه تشکیل پروفایل اکسپرس انتری را دارند مهیا میسازد.

برای اقدام جهت مهاجرت به کانادا از روش اکسپرس اینتری داشتن نتیجه معتبر یک آزمون زبان خارجی مورد قبول اداره مهاجرت و شهروندی کانادا الزامی میباشد.

در نتیجه متقاضی میبایست آزمون زبان انگلیسی جنرال آیلتس یا سلپیپ و یا آزمون زبان فرانسه TEF یا TCF را انجام داده باشد. همچنین مدرک دانشگاهی خود را معادل سازی کانادایی کرده باشد.

ویزای اکسپرس اینتری کانادا

اخذ اقامت دائم از طریق سیستم اکسپرس اینتری کانادا از سال 2015 سریع ترین روش اقدام بوده است.با حذف شدن سیستم قدیمی کاغذی در انتهای سال 2014 و از بین رفتن محدودیت های لیست های شغلی فدرال یا ناک لیست که به واسطه آن متقاضیان مجبور بودند فقط برای تعداد محدودی رشته شغلی اقدام کنند

هزینه اکسپرس اینتری کانادا

هر متقاضی میبایست معادل 850 دلار کانادا به اضافه هزینه حق اقامت دائم که 515 دلار کانادا میباشد پرداخت نماید.در صورتی که متقاضی به همراه همسر خود اقدام به ساخت پروفایل کند بعد از دریافت دعوتنامه جهت اقدام برای اقامت دائم این مبلغ دو برابر میشود.

جدول امتیاز اکسپرس اینتری کانادا

شرایط ویزای اکسپرس انتری کانادا با توجه به نوع برنامه مهاجرتی متفاوت است. شرایط هر کدام از این برنامه‌ها را به‌طور خلاصه در جدول زیر می‌توانید ببینید:

معیارهای واجد شرایط بودن CEC FSWP FSTP
مهارت‌ در زبان انگلیسی یا فرانسوی CLB 7 برای مشاغل TEER 0 یا TEER 1 CLB 7 CLB 5 برای speaking و listening
CLB 5 برای مشاغل TEER 2 یا TEER 3 CLB 4 برای reading و writing
نوع/سطح تجربه کاری (مشاغلی که در حداقل یکی از دسته‌بندی‌های NOC قرار می‌گیرند و در این برنامه شامل می‌شوند) TEER 0 TEER 0 TEER 2
TEER 1 TEER 1 TEER 3
TEER 2 TEER 2
TEER 3 TEER 3
میزان سابقه کار یک سال در سه سال گذشته در کانادا (تمام‌وقت یا پاره‌وقت و یا ترکیبی از دو حالت) یک سال در ده سال گذشته در کانادا (تمام‌وقت یا پاره‌وقت و یا ترکیبی از دو حالت) دو سال در 5 سال گذشته در کانادا (تمام‌وقت یا پاره‌وقت و یا ترکیبی از دو حالت)
پیشنهاد کار نیاز نیست. نیاز نیست. یک پیشنهاد شغلی معتبر برای استخدام به‌صورت تمام‌وقت به‌مدت حداقل یک سال
یا
گواهی صلاحیت در حرفه‌ای که توسط یک مقام استانی، منطقه ای یا فدرال کانادا صادر شده است.
تحصیلات نیاز نیست. تحصیلات متوسطه الزامی است. نیاز نیست.

نحوه امتیازدهی سیستم اکسپرس اینتری برای هر متقاضی ویزا شامل مرحله زیر میباشد:

در اکسپرس اینتری کانادا متقاضی میبایست حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز اصطلاحاً فدرال اسکیلد ورکر را کسب کند تا بتواند وارد استخر کاندیداهای اکسپرس اینتری کانادا 2023 شود.

چطور با افزایش امتیاز اکسپرس انتری شانسمان را بالاتر ببریم؟

در صورتی که در قرعه کشی اکسپرس اینتری قبول نشدید، در هر زمانی می‌توانید با بهبود رزومه شانس قبولی خود را افزایش دهید. در زیر مهم‌ترین موارد برای افزایش امتیاز اکسپرس اینتری را آورده‌ایم:

 • اخذ یک پیشنهاد شغلی (Job Offer) معتبر از یک کارفرمای کانادایی (بین 50 تا 200 امتیاز)

(با ثبت نام در بانک‌های کاریابی کانادا یا با کمک از کاریابی‌های ایرانی فعال در بازار کار کانادا می‌توانید جاب آفر مناسب خود را پیدا کنید.)

 • اخذ مدرک زبان انگلیسی و فرانسه در کنار هم
 • اخذ دعوت‌نامه استانی
 • مطالعه و اخذ مدرک زبان با نمرات بالاتر (در صورتی که نمرات شما پایین است)
 • کسب تجربه کاری و سابقه کار بیشتر در حوزه تخصصی خودتان
 • ادامه تحصیل و اخذ مدرک تحصیلی بالاتر
 • نمرات بالای همسر هم می‌تواند به افزایش مجموعه نمرات شما منجر شود.

نکاتی که قبل از شرکت در سیستم اکسپرس انتری کانادا باید بدانید

 • برای شرکت در اکسپرس اینتری به عنوان سریع ترین راه مهاجرت به کانادا، مدارک و مشخصات واقعی و مستند ارائه دهید و اطلاعات نادرست ندهید.
 • در هر بخش که رزومه خود را آپدیت کردید، مدرک معتبر آن را باید داشته باشید.
 • مدارک خود را در اولین فرصت آماده کرده، آن‌ها را برابر اصل، ترجمه و معادل سازی کنید.
 • مراقب زمان پایان اعتبار برخی مدارک مانند مدرک زبان، نامه بانک، پاسپورت و … باشید.
 • از تجربه وکلای مهاجرتی معتبر در این زمینه غافل نشوید.

نکته: با ارائه اطلاعات نادرست، شما فردی فریبکار اعلام شده و ممکن است علاوه بر رد شدن درخواست ویزا، برای مدتی به کانادا ممنوع الورود شوید.

هرگونه کپی برداری از محتوای سایت بدون اجازه سازمان مهاجرتی فریدونی غیر مجاز است
نیاز به کمک دارید؟