پرچم ایران

پرچم ایران

ایران

ایران با نام رسمی جمهوری اسلامی ایران کشوری است که در غرب آسیا واقع شده است. بیش از 83 میلیون نفر جمعیت دارد و 1,648,195 کیلومتر مربع مساحت دارد. تهران پایتخت و بزرگترین شهر ایران است. پرچم ایران سه رنگ است.

آژانس طراحی جاسینا می گوید ایران دارای تاریخ و میراث فرهنگی غنی است و شواهدی از سکونت انسان در این منطقه به دوران پارینه سنگی باز می گردد. امپراتوری پرشین، یکی از قدرتمندترین امپراتوری های جهان باستان، در خاک کنونی مستقر بود. ایران همچنین در طول تاریخ خود خانه بسیاری از شاعران، فیلسوفان و دانشمندان بزرگ بوده است.

کشور ایران به خاطر ذخایر نفتی خود که چهارمین ذخایر بزرگ جهان است، شناخته شده است. اقتصاد همچنین بر صنایع دیگری مانند کشاورزی، تولیدی و خدمات استوار است. ایران یک بازیگر اصلی در خاورمیانه است و روابط پیچیده ای با سایر نقاط جهان به ویژه با ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی دارد.

زبان رسمی کشور ایران فارسی است و اکثریت مردم ایران مسلمان هستند. ایران دارای یک نظام سیاسی منحصربه‌فرد است، با حکومتی تئوکراتیک که رهبری آن بر عهده مقام معظم رهبری است که بالاترین مقام سیاسی و مذهبی در کشور است.

درباره

پرچم ایران پرچمی سه‌رنگ است که دارای سه نوار هم‌اندازهٔ افقی سبز و سفید و سرخ می‌باشد. نشان جمهوری اسلامی ایران به رنگ سرخ در میانهٔ نوار سفید قرار دارد. همچنین ۲۲ «الله اکبر» به رنگ سفید و به نشانهٔ پیروزی انقلاب در روز ۲۲ بهمن در حاشیهٔ پایین رنگ سبز و حاشیهٔ بالای رنگ سرخ جای گرفته‌اند. نشان جمهوری اسلامی ایران بیان‌گر واژهٔ «الله» و شعار اسلامی «لا اله الا الله» است.

عکس پرچم کشور ایران در طول تاریخدرفش فرمانروایان در طول دوره‌های گوناگون دستخوش تغییرهای بسیاری گشته‌است. درفش هخامنشیان، درفش شهباز نام داشته‌است که شهبازی با بال‌های گشوده و قرص خورشیدی پشت سر آن بوده‌است. به باور برخی کسان، در زمان اشکانیان پرچمی با نماد خورشید به‌کار می‌رفته‌است؛ ولی برخی دیرینگی درفش کاویانی را به روزگار اشکانی می‌رسانند. همچنین، درفش کاویانی درفش ساسانیان نیز بوده‌است. این درفش چهارگوش بوده و بر روی پایه‌ای حمل می‌شده‌است.

در سده‌های آغازین پس از اسلام، رنگ سیاه رنگ خلیفه‌های عباسی و پیروان و طرفداران آن‌ها بوده و رنگ‌های سبز و سفید نیز رنگ‌های مورد علاقه در پرچم‌های مخالفان عباسیان، مانند علویان، فاطمیان مصر و شورشیان ایرانی بوده‌اند. از حدود سدهٔ نهم هجری (پانزدهم میلادی) نشان شیر و خورشید نشان محبوبی در پرچم‌های ایران بوده‌است. این نشان در دوره‌های مختلف و نزد سلسله‌های شاهیِ مختلف به صورت‌های متفاوتی تعبیر شده‌است. در ابتدا تنها نمادی اختربینانه بود، ولی بعدها تعبیرهایی ملی و اسلامی-شیعی بدان داده شدند. در آغاز دورهٔ قاجار، شمشیری به دست شیر داده شد و استفادهٔ حکومتی از پرچمی با این نشان تا انقلاب ۱۳۵۷ ادامه یافت. با توجه به حذف شیر و خورشید از پرچم سه‌رنگ ایران در پی انقلاب اسلامی، کهن‌ترین عنصر پرچم کنونی ایران سه رنگ سبز و سفید و سرخ است که پیشینهٔ به‌کارگیری آن‌ها به دورهٔ ناصرالدین شاه قاجار بازمی‌گردد.

ویژگی‌های کلی عکس پرچم کشور ایران در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده‌اند و ویژگی‌های جزئی آن از سوی سازمان ملی استاندارد تعیین می‌گردند. همچنین، بخشنامه‌های حکومتی شیوهٔ احترام به پرچم را معین می‌سازند.

پرچم ایران

پرچم ایران که به پرچم سه رنگ نیز معروف است از سه نوار افقی مساوی سبز، سفید و قرمز تشکیل شده است. نقاشی پرچم نوار سبز ایران نشان دهنده رشد، شادی، وحدت و زبان فارسی است. نوار سفید نشان دهنده آزادی، صلح و اقلیت عرب است. نوار قرمز نشان دهنده شجاعت، شهادت و مردم ترک است. در این طرح مرکز نوار سفید، نشانی متشکل از چهار هلال و یک شمشیر وجود دارد که به آن نشان ایران می گویند. چهار هلال بیانگر اصول جمهوری اسلامی است: استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و دموکراسی و شمشیر نشان دهنده قدرت و دفاع از ملت است.

شایان ذکر است که پرچم نقشه ایران در طول تاریخ دستخوش تغییرات متعددی شده است. طرح فعلی پرچم ایران به طور رسمی در 29 ژوئیه 1980، پس از انقلاب 1979، که سلطنت را سرنگون کرد و جمهوری اسلامی ایران را تأسیس کرد، به تصویب رسید.

کد رنگ عکس پرچم کشور ایران در Pantone

  • قرمز: Pantone 186 c یا CMYK (%) C 0 – M90 – Y 80 – K 5
  • سبز: Pantone 355 c یا CMYK (%) C 100 – M 0 – Y 95 – K 5

برای چاپ

تصاویر بیرق ایران مناسب برای چاپ و سایر کاربرد ها در این صفحه قرار داده می شود و به صورت مستمر تصاویر جدید اضافه می گردد .

درباره عکس پرچم کشور ایران

به یقین پرچم هر کشوری نمادی از فرهنگ، اصالت، ایدئولوژی و هویت مردمان آن کشور می باشد. مردم هر ملیتی با هر زبان و گویش و هر اعتقاد یا باوری که داشته باشند نماد میهنشان را دوست دارند آن را بخشی از وجود خود می دانند.در این کره ی خاکی در حال حاضر حدود 200 کشور مستقل وجود دارد و هر کدام از آنها نماد و نشانی مختص خود خواهند داشت. عکس پرچم کشور ایران نیز از این موضوع مستثنی نبوده و با سه رنگ سبز، سفید و سرخ در بردارنده معانی مختلفی می باشد. آژانس طراحی جاسینا : هر یک از ویژگی ها نمادی از ارزش هایی است که انقلاب اسلامی ، مبتنی بر آن ها به پیروزی رسیده است. رنگ سبز : نشان دهنده رشد و آبادی ایران ، رنگ سفید : نشان دهنده صلح طلبی ملت ایران و رنگ سرخ: نمادی از صلابت و پایداری در برابر ظالمان و متجاوزان مردم ایران است. در میانه پرچم  از نشان لا اله الا الله با ترکیبی خاص استفاده شده که نشان دهنده اعتقاد مردم به یگانگی خداوند متعال است. همچنین کلمه الله اکبر به صورت پیوسته و به تعداد 22 بار (11 بار روی رنگ سبز و 11 بار روی رنگ قرمز) به نشان 22 بهمن (روز پیروزی انقلاب اسلامی) درج شده است.

دانلود عکس پرچم کشور ایران

پرچم ایران نماد هویت ملی ما است و با دیدن سه رنگ سبز، سفید و قرمز آن در هر کجای دنیا که باشیم به یاد خاک وطنمان می افتیم. عکس پرچم کشور ایران در طراحی بنر، کارت پستال، تراکت، بروشور، کارت ویزیت، پوستر کاربرد دارد. بنر ، تراکت ، بروشور ، کارت ویزیت ، پوستر و … استفاده نمود. برای طراحی هایی که در آن نیاز به عکس دارید بهتر است عکس بیرق ایران بدون بک گراند، پرچم ایران png ، لایه باز و یا عکس وکتور را جستجو کنید.