پرچم ملی کشور کانادا

پرچم کانادا

یک برگ افرا وسط یک مربع سفید حک شده و مربع های قرمزی که در کنار آن قرار دارد. این پرچم امروزه یکی از معروف ترین پرچم های ملیت هاست.

پرچم  به عنوان پرچم رسمی در دهه 1960 پذیرفته شد و در قرن نوزدهم پرچم جدید کانادا جایگزین پرچمی معروف به پرچم اتحادیه شد.

پرچم کانادا برای اولین بار در اواخر قرن چهاردهم برافراشته شد. از آنجایی که کانادا در آن زمان مستعمره فرانسه بود، دومین پرچم کانادا تحت نفوذ فرانسه ایجاد شد. این پرچم از روی تصویر یک زنبق که در نماد سلطنتی فرانسه بود طراحی شده است.

در اواسط قرن نوزدهم، نخست وزیر کانادا کمیته ای را برای طراحی و تغییر آن تشکیل داد.  برگ افرای استفاده شده بر روی آن از پرچم کالج نظامی سلطنتی کانادا الهام گرفته است.

پرچم کانادا که در یک کمیته 15 نفره برای انتخاب طرح پرچم توسط تمام 15 عضو کمیته تایید شد و در همان سال برای اولین بار در پارلمان کانادا به اهتزاز درآمد.

تاریخچه پرچم کانادا

در حالی که تلاش‌ ها برای ایجاد یک پرچم ملی برای کانادا به اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم باز می‌گردد، پرچمی که امروز می‌بینید در نتیجه تغییرات اجتماعی عمده در دهه‌های 1950 و 1960 در حدود صدمین سالگرد کنفدراسیون در سال 1965 پدیدار شد و جایگزین پرچم اتحاد شد.

تاریخچه پرچم ملی کانادا

قبل از پذیرش پرچم ملی کانادا، چندین پرچم مختلف در این کشور استفاده می شد. از همان روزهای اولیه حضور اروپا در کانادا، پرچم کشورهای اروپایی مانند فرانسه نشان دهنده پرچم این کشور بود.

اما لستر بولز پیرسون نخست وزیر کانادا در سال 1964 کمیته ای را برای حل این مشکل ایجاد کرد و به طور جدی سعی در تغییر پرچم کشور داشت.

در نهایت دکتر جورج استنلی و جان متسون با الهام از پرچم کالج نظامی سلطنتی کانادا، طرح برگ افرا را برای این پرچم تکمیل کردند. یکی از دلایل پیشنهاد طرح برگ افرا برای پرچم ملی این بود که بتوانیم آن را از فاصله دور ببینیم.

نماد پرچم کانادا

نماد پرچم کانادا

امروزه مردم در سراسر جهان پرچم این کشور را با برگ افرا قرمز می شناسند. رنگ آن قرمز است و برگ افرای قرمز در داخل یک مربع سفید قرار دارد.

استفاده از رنگ قرمز بر روی آن نمادی از نبرد Vimyridge در ویمی فرانسه است. از قرن هجدهم، برگ افرا به عنوان نمادی از طبیعت و محیط زیست شد. علاوه بر این، شایان ذکر است که این پرچم در زبان فرانسوی برگ افرا (L’Unifolié) نامیده می شود. بنابراین قرمز و سفید به عنوان رنگ های رسمی کانادا تعیین شدند.

اما آیا پرچم کانادا همیشه قرمز و سفید با برگ افرا است؟

شاید تعجب کنید اگر بدانید که این پرچم نسبتا جدید است و تاریخچه ای پرحادثه دارد! در واقع این پرچم چندان قدیمی با مشخصات مدرن نیست و تنها از سال 1965 جایگزین پرچم اتحادیه بریتانیا به عنوان پرچم رسمی کانادا شد.

تا سال 1965، زمانی که این کشور به یک پرچم مستقل نیاز داشت، نوعی از پرچم اتحادیه در زمینه قرمز استفاده می شد.

نقش برگ افرا در نماد کانادا

نقش برگ افرا در پرچم ملی کانادا

استفاده از برگ افرا بر روی آن از محیط زیست و پوشش گیاهی کانادا نشات می گیرد، بنابراین درخت افرا، درخت الگو در کانادا است، این پرچم توسط دو مجلس تصویب شد و در نهایت با امضای ملکه این کشور تایید شد.

سندی که یکی از بناهای مهم امروزی است و جزئی از میراث کاناداست. این سند روی پوست گوساله نوشته شده بود و ملکه آن را با قلمی که از تیغه جوجه تیغی ساخته شده بود، امضا کرد.

مهر کانادا هم روی روبان ابریشمی چاپ شده بود. این سند برای امضای ملکه الیزابت دوم نیز به انگلستان ارسال شد و پس از آن برای دادستانی کل کشور ارسال شد و نزد موزه های کشور نگهداری می شود.

طراحی پرچم کانادا

عرض آن دو برابر بلندتر است. هر یک از فیلدهای قرمز رنگ این پرچم نیمی از مربع سفید وسط پرچم را می پوشاند. برگ افرا قرمز در مرکز مربع سفید قرار دارد.

بر روی پرچم های قدیمی این کشور، برگ افرا بر روی آن دیده می شود. این نامه به عنوان بخشی از پرچم رسمی کانادا در 15 مارس 2005 پذیرفته شد.

برگ افرا به عنوان نماد جشن طبیعت و محیط زیست بر روی آن استفاده می شود. تعداد لکه های روی برگ مهم است.

آزمایش طرح در یک تونل باد نشان داد که نقاط بسیار کمی روی برگ افرا وجود دارد. تصویر برگ افرا توسط Jacques Sittencray طراحی شده است.

با این حال، جک کوک ادعا می کند که یازده نقطه روی برگ از یک فروشگاه صنایع دستی کانادایی در اتاوا آمده است.

در سال 1921، پادشاه جورج پنجم رنگ رسمی پرچم کانادا را به قرمز تغییر داد و نشان سلطنتی فرانسه از زمان شاه چارلز پنجم بر روی پرچم این کشور قرار گرفت.

برای دریافت اسپانسرشیپ کانادا با ما در ارتباط باشید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *