مجوز موقت کار( Work Permit )

مجوز موقت کار( Work Permit )

Work Permit چیست ؟ 

اتباع خارجی برای اشتغال به کار در کانادا می بایست ابتدا اقدام به دریافت مجور کار ( Work Permit ) کنند.بسته به نوع شغلی که نیروی کار قرار است در کانادا انجام دهد و روش مهاجرتی که ویزای موقت کاری برای آن  صادر میشود  ،  این مجوز به دو دسته زیر تقسیم می شود :

  • اجازه کار محدود یا Employer-Specific Work Permit

مجوزی است که به فرد اجازه اشتغال در یک شغل خاص را میدهد. در این مجوز علاوه بر اینکه شغل مورد نظر مشخص شده، مدت زمان اشتغال نیز ذکر میشود.

کارفرمایی که قصد استخدام نیروی کار خارجی را دارد در صورتی که نیاز باشد باید LMIA دریافت کند. LMIA نامه ارزیابی تاثیر بر بازار کار کانادا میباشد و مخفف Labour Market Impact Assessment است. LMIA توسط سازمان استخدام و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) برای کارفرما صادر میشود و نشانگر این است که این شخص نتوانسته یک فرد شهروند یا مقیم دائم کانادا را که واجد شرایط برای آن شغل باشد پیدا کند در نتیجه میخواهد فرد خارجی را برای پوزیشن شغلی به کار گیرد. هزینه دریافت LMIA با کارفرماست.

در صورت دریافت جاب آفر یا پیشنهاد کار از چنین کارفرمایی، متقاضی میتواند برای دریافت مجوز کار یا Work Permit درخواست دهد. همانطور که گفتیم این فرد تنها باید در همان شغل و به مدت معلوم اشتغال داشته باشد. معمولا Work Permit یک ساله صادر میشود و قابل تمدید است.

البته بسته به نوع کار، برنامه مهاجرتی و استان مربوطه ممکن است نیازی به LMIA نباشد.

این نوع مجوز کار به فرد اجازه اقامت و در حقیقت کار کردن به مدت محدود را میدهد و درصورتی که فرد بخواهد به اقامت دائم دست یابد باید برای آن درخواستی جداگانه برای اداره مهاجرت و شهروندی کانادا ارسال کند.

 

  • اجازه کار نامحدود یا Open Work Permit

این مجوز فرد را محدود به اشتغال برای یک کارفرمای خاص و همچنین یک کار خاص نخواهد کرد در نتیجه متقاضی نیازی به داشتن پیشنهاد کار از یک کارفرمای کانادایی یا جاب آفر نخواهد داشت.

از جمله کسانی که میتوانند واجد شرایط دریافت Open Work Permit باشند دانشجویان بین المللی هستند که از یک مرکز آموزشی تایید شده یا در واقع DLI فارغ التحصیل شده اند. به این افراد در صورت داشتن شرایط PGWP یا اجازه کار پس از تحصیل صادر میشود و سقف مدت آن میتواند تا سه سال باشد. همسرشخصی که دانشجوی بین المللی در کاناداست نیز میتواند این نوع اجازه کار نامحدود را دریافت کرده و وارد بازار کار کانادا شود.

فراموش نکنید گرچه این مجوز فرد را محدود به کار در شغل خاص نمیکند اما مدت زمان آن محدود و مشخص است و در صورتی که فرد تمایل به اشتغال به مدت بیشتر داشته باشد باید قبل از پایان اعتبار اجازه کار برای تمدید آن درخواست دهد.

بدست آوردن تجربه کار در کانادا میتواند به فرد در کنار داشتن سایر شرایط در دریافت اقامت دائم کانادا کمک کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *