سیستم اکسپرس انتری چیست و چگونه کار میکند ؟ 

سیستم اکسپرس انتری چیست و چگونه کار میکند ؟ 

سیستم اکسپرس انتری چیست و چگونه کار میکند ؟ 

سیستمی آنلاین است که از طریق آن اداره مهاجرت و شهروندی کانادا در خواستهای کارگرا ن ماهر را مدیریت میکند و سه زیربرنامه دارد به نام های:

  • CEC یا Canadian Experience Class به معنای تجربه کانادایی است و برای کسانی مناسب است که تجربه کار کانادایی داشته و این سابقه کار را نهایت در سه سال قبل از اقدام از طریق این برنامه کسب کرده باشند.
  • FSW یا Federal Skilled Worker به معنای نیروی کار ماهر فدرال است و برای نیروی کاری مناسب است که سابقه کار خارج از کانادا دارد. متقاضی این برنامه باید دارای یک سری فاکتورها از قبیل حداقل سطح زبان مورد نیاز، تحصیلات و … باشد.
  • FST یا Federal Skilled Trade به معنای نیروی کار فنی فدرال است و برای کارگران ماهر فنی مناسب است که پیشنهاد کار از کارفرمایی کانادا داشته باشند یا دارای مدرک احراز صلاحیت در حرفه مربوطه از سازمانی در کانادا باشند.

 

چنانچه شخصی واجد شرایط برای اقدام از طریق یکی از این سه برنامه باشد از طریق سیستم اکسپرس انتری برای برنامه های مهاجرتی استانی یا Provincial Nominee Program نیز میتواند اقدام کند. در صورتی که موفق به دریافت نامزدی از استان مربوطه شود امتیازی قابل توجه به امتیازات قبلی او اضافه خواهد شد که این شانس فرد را برای انتخاب شدن در قرعه کشی جهت اقامت دائم کانادا افزایش میدهد.

 

جهت واجد شرایط شدن برای اقدام از طریق سه برنامه گفته شده باید قابلیت های فرد بر اساس معیارهایی همچون سن، سطح زبان خارجه، سطح تحصیلات، … سنجیده شود. چنانچه فرد واجد شرایط باشد و پروفایل خود را با موفقیت بسازد وارد استخری از متقاضیان دریافت اقامت دائم  کانادا میشود. در این مرحله بر اساس سیستمی به نام CRS که مخفف Comprehensive Ranking System است میزان امتیاز او نسبت به مابقی متقضیان داخل استخر محاسبه میشود. در واقع CRS سیستمی امتیاز محور است و به هر قابلیت متقاضی امتیازی میدهد. چنانچه فرد امتیازی بالاتر از امتیاز حداقل که برای انتخاب شدن تعیین شده داشته باشد انتخاب شده و دعوت نامه دریافت میکند. از زمان دریافت دعوت نامه برای اقدام در خصوص دریافت اقامت دائم کانادا فرد 60 روز مهلت دارد تا درخواستش را ارسال کند. در مرحله بعد این درخواست توسط اداره مهاجرت وشهروندی کانادا بررسی و تصمیم نهایی در مورد آنها اتخاذ میشود.

 

قابل ذکر است که چنانچه متقاضی در پروفایل خود یا در مدارک ارسالی برای دریافت اقامت دائم کانادا صادق نبوده باشد ممکن است

  • درخواست او رد شود
  • برای ورود به کانادا غیرمجاز شود
  • از شرکت در کلیه برنامه های مهاجرتی به کانادا برای 5 سال منع شود

 

اگر درخواست متقاضی Refuse یا Reject شود و او قصد داشته باشد مجددا از طریق Express Entry اقدام کند باید پروفایل جدید بسازد، معیارهای لازم را داشته باشد و بتواند وارد استخر متقاضیان شود.

 

اگر درخواست متقاضی Approve شود یا با آن موافقت شود

  • برای او COPR (Confirmation of Permanent Residence) که همان تاییدیه دریافت اقامت دائم کاناداست صادر میشود.
  • اگر متقاضی از کشوری باشد که به ویزا نیاز داشته باشد برای او ویزای اقامت دائم صادر میشود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *