ویزای خوداشتغالی کانادا

ویزای خوداشتغالی کشور کانادا

اداره مهاجرت و شهروندی کانادا با توجه به نیاز اقتصاد کانادا به افرادی که اصطلاحاً Self-Employed نامیده میشوند اقدام به تهیه و تدوین قوانین و روش مهاجرتی کرده که منجر به اقامت دائم برخی از افراد در رشته های شغلی مانند هنرمندان، ورزشکاران، عکاسان، … میشود که به آن ویزای خوداشتغالی کشور کانادا گفته می شود.

این افراد میبایست برای دریافت ویزای خوداشتغالی در کانادا در کشور خود بدون کارفرما در حال کسب و کار درآمد از حرفه مورد نظر باشند. متقاضیان این ویزای خوداشتغالی کانادا بر اساس پارامترهایی مثل سن، سطح تحصیلات، مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه، سابقه کار و … ارزیابی میشوند.

مراحل ثبت نام برای ویزای خوداشتغالی کشور کانادا

متقاضیان مهاجرت از طریق برنامه ویزای خوداشتغالی میبایست ابتدا مجموع امتیاز حداقل 35 را از 100 امتیاز کسب کنند. داشتن سابقه کار مرتبط برای اقدام در این روش الزامی است. در حال حاضر ثبت نام برای ویزای خوداشتغالی کشور کانادا به دو صورت آنلاین و کاغذی انجام میشود.

تکمیل فرم های مهاجرتی برای ویزای خوداشتغالی جنرال مثل فرم اسکجول A همراه با فرم های تخصصی این رشته مثل فرم اسکجول 6A و همچنین ارسال مدارک مورد نیاز و بیزینس پلن مختص حرفه مورد نظر باید صورت پذیرد.

مدارک الزامی جهت اقدام برای دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای خوداشتغالی کشور کانادا عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست
 • هزینه درخواست
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی و کار در کانادا
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه
 • مدرک تحصیلی مرتبط با رشته
 • رزومه کاری مرتبط با رشته
 • نامه حمایتی از یک فرد یا سازمان معتبر

سیستم نمره دهی به پرونده های مهاجرتی خوداشتغالی

تعیین امتیاز به پرونده های مهاجرتی بر اساس در نظر گرفتن پارامترهای سن، سابقه کار، تحصیلات، سطح زبان انگلیسی یا فرانسه و انطباق پذیری صورت میپذیرد که مجموع و سقف امتیاز برای این برنامه 100 میباشد.بر اساس سیستم نمره دهی به پرونده های مهاجرتی متقاضی میبایست حداقل 35 امتیاز را کسب کند تا بتواند برای اقدام برای این برنامه واجدشرایط شناخته شود.

لیست مشاغل ویزای خوداشتغالی کانادا

نظر به گستردگی فعالیت های فرهنگی، هنری و ورزشی، اداره مهاجرت لیست مشاغل را به صورت لیست شغلی که برای روشهای مهاجرتی فدرال و یا ویزای کاراستانی کانادا در دسترس متقاضیان میباشد، اعلام نکرده است.

بنابراین هر فرد اصطلاحاً Self-Employed که فعالیت های فرهنگی، هنری و یا ورزشی در سطح جهانی انجام داده یا میتواند ثابت کند که به صورت یک فرد خوداشتغال از این فعالیت ها کسب درآمد کرده امکان اقدام برای ویزا را ممکن است داشته باشد.

هزینه ویزای خوداشتغالی کانادا

جهت تشکیل پرونده آنلاین یا کاغذی برای اپلای هزینه ویزای خوداشتغالی کانادا 2023 , 2140 دلار کانادا اعلام شده است.در صورتی که متقاضی از مشاور رسمی مهاجرت برای اپلای کمک بگیرد هزینه قرارداد نیز به مبلغ گفته شده افزوده میگیرد.

مزایا و معایب ویزای خوداشتغالی کشور کانادا

ویزای خوداشتغالی کانادا 2023 یک راه عالی برای افرادی است که می‌خواهند به صورت خوداشتغالی در کانادا زندگی و کار کنند. این ویزا به متقاضیان این امکان را می‌دهد تا از مهارت‌ها و تجربه‌های خود در کانادا استفاده کنند و به اقتصاد این کشور کمک کنند.

در اینجا برخی از مزایای آن آورده شده است:

 • امکان زندگی و کار در کانادا
 • استفاده از خدمات دولتی کانادا، مانند مراقبت‌های بهداشتی و آموزش
 • امکان سفر به کشورهای دیگر با پاسپورت کانادایی
 • امکان اقامت دائم کانادا پس از گذشت چند سال

  جدول امتیازبندی خود اشتغالی کانادا

  جدول امتیازبندی ویزای خوداشتغالی کانادا به شرح زیر است:

  معیارامتیاز
  سن0 تا 10 امتیاز
  تجربه کاری0 تا 35 امتیاز
  مهارت زبان انگلیسی0 تا 24 امتیاز
  مهارت زبان فرانسه0 تا 24 امتیاز
  تحصیلات0 تا 25 امتیاز
  سایر عوامل0 تا 6 امتیاز

  حداکثر امتیازی که متقاضیان می‌توانند در جدول امتیازبندی خود اشتغالی کانادا کسب کنند، 100 امتیاز است. متقاضیانی که بیشترین امتیاز را کسب کنند، شانس بیشتری برای دریافت ویزا را دارند.

  سوالات متداول درباره ویزای خوداشتغالی کانادا 

  منظور از ویزای خوداشتغالی کانادا چیست؟

  ویزای خوداشتغالی کانادا به متقاضیان مهاجرتی برخی از رشته های کاری مثل ورزشکاران، هنرمندان، … امکان اخذ اقامت دائم  را میدهد. جهت اقدام برای ویزای خوداشتغالی داشتن دو سال سابقه کار در زمینه های فرهنگی یا ورزشی الزامی است.

  فرد میتواند یک سال در سطح بین المللی سابقه در حرفه مربوطه داشته باشد و یک سال در این زمینه خوداشتغال بوده باشد. یا اینکه هر دو سال سابقه کار را در سطح بین المللی کسب کرده یا هر دو سال را در حرفه مورد نظر خوداشتغال بوده باشد.

  بر اساس معیارهای ارزیابی گفته شده به فرد امتیاز تخصیص میگیرد ودر صورتی که حداقل امتیاز تعیین شده برای ویزای خوداشتغالی کانادا را کسب کند میتواند برای این برنامه اقدام کند.

  داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه دراین برنامه الزامی نیست ولی در واقع نقش پر رنگی در متقاعد کردن افسر اداره مهاجرت برای پذیرش فرد به عنوان خوداشتغال دارد.

  چه کسانی واجد شرایط دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا هستند؟

  اداره مهاجرت و شهروندی کانادا شرایط دریافت ویزای خوداشتغالی کشور کانادا را ابتدا داشتن سابقه کار حداقل دو ساله و مرتبط عنوان کرده است.

  فعالیت های انجام شده متقاضیان برای دو حوزه فرهنگی و هنری و ورزشی می بایست در اصطلاح به عنوان Self-Employed صورت گرفته باشد. یعنی فرد از این راه کسب درآمد کرده و یا در سطح بین المللی شناخته شده و فعالیت داشته باشد.

  این سابقه کار دوساله باید در پنج سال اخیر کسب شده باشد. اثبات هر یک از شرایط فوق مستلزم بهره گیری از مشاوره فردی مجرب در این زمینه است و مشاوران و وکلای مهاجرتی میتوانند نقش مهمی در راهنمایی متقاضی برای برنامه خوداشتغالی کانادا داشته باشند تا بتوانند افسر اداره مهاجرت را قانع کنند که متقاضی واجد شرایط این برنامه است.